כלי עבודה הדרושים עבור יועץ בטיחות

תוכן עניינים

יועץ בטיחות משתמש בכל מיני כלים במסגרת עבודתו. חלק מהכלים הללו הם כלי עבודה ממש אבל חלק לא פחות חשוב מהכלים הללו הם כלים במובן של מיומנויות. נסביר על מגוון כלי העבודה הדרושים עבור יועץ בטיחות, שרוצה לבצע את תפקידו על הצד הטוב ביותר.

 

כלי עבודה

הדרכות בשימוש בכלים מסוכנים

יועץ בטיחות עשוי להידרש להעביר הדרכות שונות בנושאי בטיחות, לעובדים שונים. כאשר מדובר על תפעול של סט כלי עבודה רגיל, בשביל זה לא צריך מיומנות של יועץ מומחה לבטיחות. אבל כאשר מדובר בהדרכה או ריענון בתפעול כלים מסוכנים, כאן זה משהו אחר. הכלים הדרושים במקרה זה הם אותם הכלים שצריך להדגים באמצעותם מהו תפעול נכון ומהו תפעול לא נכון.

ידע מקיף – כלי עבודה חשוב במיוחד

כלי עבודה חשוב עבור יועץ בטיחות הוא ידע מקיף בתחום המקצועי ובנושאים משיקים. כך לדוגמא, היועץ המומחה צריך להיות בעל ידע בזיהוי של תקלות בטיחות בסביבות עבודה שונות. היכולת לזהות מפגעי בטיחות יכולה להתבסס על עקרונות הנדסיים שונים, על היכרות וניסיון בהוראות החוק בנושאים כגון בטיחות אש, אחסון חומרים נפיצים וכדומה.

כלים וציוד לכיבוי אש

סכנה מוחשית יכולה להתממש כאשר במבנה או בעסק פורצת שריפה. במקרה זה, חשוב להתקין מראש ובעוד מועד אמצעים מתאימים. יועץ בטיחות שהוא גם מומחה בתחום כיבוי האש יכול לספק או להמליץ על כלים מתאימים לכל מקרה ולכל מצב. למשל, כלי עבודה מאוד בסיסי יהיה מטפי כיבוי, שיש להציב באזורים אסטרטגיים. כלי לא פחות חשוב הינו גלאי עשן. גלאים אלה יצפצפו באופן אוטומטי כאשר מזוהה עשן כך שמתקבלת התראה שמונעת אסון. כלים אחרים כוללים התקנת של גלגלת, זרנוק כיבוי, כפתור חייגן אוטומטי לכיבוי אש ועוד.

ציוד מגן לשמירה על עובדים ופועלים

יועצי בטיחות צריכים לדעת איזה ציוד מגן נדרש ואפילו חיוני בתפקידים שונים, במקצועות שונים, בסביבות עבודה שונות. היועץ עשוי להביא ציוד מגן עבור העובדים או עבור מקום העבודה, או שהוא יתווה את ההנחיות, שלפיהן לאחר מכן המעסיק ירכוש את הציוד המתאים. ציוד זה כולל כפפות להגנה על הידיים, נעלי עבודה כבדות, קסדות, ציוד מגן לרתכים, ציוד ורתמות להגנה מפני נפילה בעבודות גובה וכדומה.

כלים וציוד להשבתת חירום

במפלים ובמקומות עבודה אחרים עשויים להימצא כלים, ציוד ומכונות שפועלים בצורה רציפה או לא רציפה. חלק מהכלים הללו הינם כלים מאוד כבדים, בעלי חלקים נעים, בעלי מסילות נעות, עם זיזים, פליטת עשן וכל מיני פרוצדורות. בשגרה הפעלת מכונות צריכה להיות בטוחה למדי. אולם עשויים להיות מקרים שבהם התפעול נקלע לתקלה ומביא לסיכון. לדוגמא, קצה של בגד עשוי להיתפס בחלק נע של מכונה. מכונות שקוצצות מתכות או עצים עלולות לגרום לפציעה ואפילו לאסון חמור מזה. לכן, יועץ בטיחות עשוי להביא עימו כלים ועצות לפתרון במצבי חירום. כך למשל ניתן לקבוע נהלים, מה עושים ומה אסור לעשות, בזמן תקלה. ניתן להתקין גדרות, תוך שימוש בכלים, על מנת שלאזור מסוכן לא יתקרבו אנשים שאינם מורשים. ניתן להתקין לחצנים לעצירת מכונות בחירום. השבתת חירום יכולה להציל חיים!

סדר וארגון מובילים לבטיחות

כלי עבודה נוסף וחיוני לכל יועץ בטיחות שמכבד את עצמו – סדר וארגון. סדר וארגון מאפשרים בנייה של תוכנית בטיחות מפעלית או ארגונית. בצורה מסודרת, ניתן לתכנן נהלי בטיחות ולקבוע מנגנונים לטיפול במקרי חירום, אם הללו מתרחשים. סדר וארגון בשגרה מוכיחים את עצמם בזמן אמת.

דילוג לתוכן