הדרכת עבודה בגובה

תוכן עניינים

עבודות רבות בתחום התעשייה מתבצעות בגובה. לפי נתונים שפורסמו על ידי משרד התמ”ת, מרבית התאונות הקטלניות בשנים האחרונות התרחשו מנפילה מגובה.  על מנת שניתן יהיה להפחית את מספר התאונות הקטלניות ואירועי הבטיחות המתרחשים בזמן העבודה בגובה, משרד העבודה הוציא תקנות להפחתת הסיכונים האלה.

מי צריך לעבור הדרכת עבודה בגובה? 

תקנות הבטיחות אומרות כי כל סוג של עבודה, כולל גישה למקום העבודה עצמו, שבגינה העובדים עלולים ליפול לעומק של למעלה מ-2 מטרים, מחייב הדרכת עבודה בגובה. לרבות עבודות ש: 

  1. מתבצעות ללא גידור או מעקה תקניים.
  2. מצריכות הטייה של גוף העובד ב-45 מעלות ומעלה מעבר למעקה או גדר.
  3. מתבצעות על פיגום, במה באויר או סל להרמת בני אדם.

איך מתבצעת הדרכת עבודה בגובה בדרך כלל?

 

  1. אצל הלקוח ובהתאם לציוד שקיים במפעל או בחברה.
  2. על ידי מדריכים מוסמכים לעבודה בגובה.
  3. בהתאם לדרישות של משרד התמ”ת.
  4. לימודים עיוניים ולימודים מעשיים.
יועץ בטיחות, יועץ בטיחות אש, יועץ בטיחות בבנייה

הדרכת עבודה בגובה יכולה למנוע אסון

הדרכת עבודה בגובה נועדה להכשיר את העובדים שלכם להתמודד עם מצבי סיכון ולדעת את הדרכים למנוע אותם. כל הדרכות הבטיחות יכולות להתבצע אצלכם בעסק, כאשר מדריכים מוסמכים ומנוסים יעשירו את עולמם של העובדים וייתנו להם את הידע וההכשרה כדי שיצליחו לשמור על חייהם וחיי חבריהם לעבודה.

בעולם התעשייה קיים מגוון של עבודות שמתבצעות בגובה, וכדי שעובד יוכל לבצע כזה סוג של עבודה, עליו לעבור הדרכת עבודה בגובה שמכשירה אותו להתמודד נכון עם סכנות שכרוכות בעבודה מן הסוג הזה וההשלכות המיוחסות להן. ההדרכות מטרתן למנוע תאונות קשות של עובדים שנופלים מגובה בזמן עבודתם. חלק מהתאונות האלה מסתיים במוות, ובחלק מהמקרים ישנה פגיעה קשה.

הסטטיסטיקה האומללה מראה שרוב התאונות שמתרחשות במקום העבודה הן תוצאה ישירה של עבודה לא נכונה ולא בטוחה בגובה. חשוב לבדוק ולוודא שכל העובדים במפעל שאמורים לבצע עבודות בגובה יעברו הדרכת עבודה בגובה. במהלך ההדרכות ילמדו העובדים פרטים נוספים וחשובים על הסוג הזה של העבודה, כמו מגוון הסכנות שהיא מכילה, כיצד אפשר למנוע אותן, ובמידה שהן בכל זאת קורות – איך ניתן להתמודד עם ההשלכות שלהן בצורה הטובה ביותר.

השלמת ההדרכה בגובה מעניקה לעובדים תעודת הסמכה של עבודה בגובה לפרק זמן של שנתיים וכן את ההכשרה שלה הם זקוקים כדי לבצע את העבודה שלהם בצורה הבטוחה והיעילה ביותר. הדרכות עבודה בגובה מועברות לפי תקנות הבטיחות וההנחיות של מפקח עבודה ראשי.

ההדרכות מתבצעות גם בהתאם לציוד שנמצא במפעל או בחברה, לרבות מבני קונסטרוקציה, סל להרמת בני אדם, במת הרמה באויר, גג, פיגום ממוכן ופיגום נייח.

חייבים לשמור על הבטיחות גם כשעובדים בגובה

 

חשוב לזכור שכדי שאדם יצליח לעבוד בגובה בבטחה, יהיה עליו לעבור קורסי ריענון עבודה בגובה פעם בשנתיים. לצורך כך, עליכם ליצור קשר עם חברה שמעניקה שירותי הדרכה לעובדים עוד היום, בדרך כלל יהיו אלה ממוני בטיחות, ולתאם את ההדרכה הנחוצה עבור העובדים שלכם בהקדם האפשרי. רק כך תוכלו לדאוג לכך שכל העובדים שלכם מוכשרים דיים לבצע את עבודתם בבטחה ובשלום. מעבר לשירות ההדרכות שמציעים ממוני בטיחות, ביכולתם גם להעניק לכם שירותי בטיחות אחרים עבור המפעל שלכם, כמו ייעוץ איך לטפל בחומרים מסוכנים, הדרכות בטיחות אש, עריכה של סקרי סיכונים למפעל, הקמת מערכות של ניהול בטיחות והיערכות לשעת חירום והטעמתן על ידי כלל עובדי החברה.

הדרכות בגובה

למה זו חובה לעבור הדרכות עבודה בגובה?

 

ככל שמספר בני האדם עולה בארץ, ואף על פני העולם כולו, כך הולכים ומטמצמים השטחים שאפשר להקדיש עבור כל פעילות שזה עוסקים. למשל,  יש היום פחות שטח למסחר, ייצור או מגורים. כדי שניתן יהיה לנצל את השטחים באופן מלא ומיטבי, יש צורך בבנייה לגובה. כך יוצא שעוד ועוד פעילויות מתחילות להתקיים מעל לקומת הקרקע ומגיעות לגובה רב של גורדי שחקים ענקיים. על מנת שהעובדים יוכלו לעבוד במינימום סיכון, נדרש ידע נרחב ויציב לגבי כל הנהלים הרלוונטיים בתחום הבטיחות בעבודה, וכדי לרכוש את הידע החיוני הזה באופן הטוב ביותר יש להעביר את העובדים שלכם הדרכת עבודה בובה פעם בשנתיים.

התקנות של ממשלת ישראל קובעות כי צריך לעשות הדרכות עבודה בגובה, אבל זו לא הסיבה היחידה שהדרכות אלה קיימות – כדאי פה להדגיש כי הידע הנרחב הוא קריטי לכל מי שעובד בגובה של למעלה מ-2 מטרים, כפי שהתקנות הנ”ל מפרטות. יועץ בטיחות אמין ומנוסה יהיה תמיד מודע לאחריות הכבדה שמוטלת על כתפיו כאיש מקצוע, ולכן הוא יוכל לבצע הדרכת עבודה בגובה בצורה הטובה ביותר מפני שהוא מיומן מאוד בעבודתו וצבר ניסיון בשטח. המטרה של ממונה הבטיחות היא לצמצם את הסיכון לתאונות במקום העבודה ולדאוג שאתם והעובדים שלכם תוכלו להנות משקט ושלווה בכל מה שנוגע לתחום הבטיחות של המפעל שלכם.

שי אוחנה הוא יועץ בטיחות אמין ומקצועי בעל ותק וניסיון של למעלה מעשר שנים. החברה של אוחנה קיימת מזה שלוש שנים, והיא עושה גם רענונים למלגזנים ועבודה בגובה. הנכם מוזמנים ליצור קשר עם שי אוחנה יועץ בטיחות לקבלת ייעוץ ותיאום פגישת עבודה מסודרת. לחצו כאן ליצירת קשר

דילוג לתוכן