הדרכות כיבוי אש

סכנת אש הינה הסכנה מספר אחת במפעלי תעשייה ובחברות גדולות, ולכן חובה להיות ערוכים מראש בצורה מסודרת ונכונה. על פי החוק, חובתם של בעלי המפעלים והחברות היא למנות ממונה בטיחות על מנת למזער את הסיכוי לסכנה למינימום האפשרי, להקים צוות חירום ולהעביר לכלל העובדים קורסים ייעודיים במסגרת הסמכת כיבוי אש.

תפקידו של יועץ כיבוי אש כולל להכין נהלים לבטיחות האש, להיות אחראי על התקנתם של אמצעי הבטיחות, לבדוק שהם נשמרים כראוי ובמצב תקין ולוודא שהוראות ותקנות הבטיחות מיושמות כהלכה.

 

יועץ כיבוי אש מוסמך

מחובתם של כל בעלי העסקים לפי החוק להיות מוכנים למקרי חירום. הדרכות כיבוי אש עוזרות למעבידים ולעובדים להיות ערוכים ומוכנים לסכנות הרבות שיכולות לארוב במקום העבודה, כמו תהליכי ייצור מסוכנים ומורכבים, עבודה עם חומרים מסוכנים שעלולים לגרום לשריפות וכן צריכה של חשמל בהספקים גבוהים. צריכה כזו עשויה להוביל לקצרים חשמליים שיגרמו לשריפות. הדרכות כיבוי אש יסייעו לכלל העובדים במקום העבודה להגיב בצורה נכונה ומהירה במקרה חירום.

 

ישנם מקרי חירום נוספים שעלולים להביא למצבים מסוכנים:

 • רעידת אדמה.
 • מתקפת טילים.
 • פיגוע.
 • פציעות של עובדים במקום.

הפתרון למניעת אסונות כבדים עקב פריצת שריפות הוא התקנת מערכות כיבוי אש. מערכות אלה נועדו לגילוי אש ועשן ויש להן יכולת לכבות את האש בעזרת מים (מתזים). נוסף על כך, חלה חובת הצטיידות במטפי כיבוי אש בכל מקום ברחבי מקום העבודה. את ציוד כיבוי האש יש לאחסן בארונות, למשל זרנוקים, מזנקים, גלגלונים לכיבוי אש, ברזי סניקה, מתאמים להתחברויות שונות, מפתח שטורץ וכלים לפתיחה וסגירה של זרנוקים וברזים.

השימוש במערכות כיבוי האש ייעשה על ידי עובדים שעברו הדרכה ייעודית לכך.

הדרכות כיבוי אש מעניקות ידע בסיסי ומורחב בנושא כיבוי אש וההתמודדות במצב חירום של שריפה.

כיבוי אש

תוכנית בטיחות אש שמוכנה על ידי יועץ כיבוי אש מומחה

לצורך הקמת עסק ותחילת העבודה בו, על הבעלים להוציא רישיון. כדי לקבל את הרישיון הזה יש להמציא תכנית בטיחות אש. תכנית זו מחייבת את בעל העסק לדאוג לבטיחות העובדים לפי חוק, והיא גם משמשת אלמנט בטיחות חשוב שעוזר להציל חיים במצב של שריפה. תכנית בטיחות אש מבטיחה שבית העסק מוכן להתמודד עם מצב חירום כמו שריפה. תכנית כזו יחד עם צעדים נוספים כמו פיקוח מטעם ממונה בטיחות או הדרכות כיבוי אש, יקטינו בצורה משמעותית את הסיכון להתפרצות של שריפה ולנפגעים.

תכנית בטיחות אש מטפלת בכל מה שקשור לנושא של מניעת וכיבוי שריפות, והיא גם מסייעת להפיק לקחים במקרי חירום. בעזרת תכנית בטיחות זו אפשר לחדד נהלי בטיחות ולהטמיעם בשגרת העבודה ולוודא מזעור של נזקים בשוטף.

תכנית בטיחות אש מוגשת גם לרשויות כיבוי והצלה, כאשר במקרה חירום היא תשמש עבור הבנת האתגרים והמורכבות שניצבים בפני כבאים. בצורה זו מתקיימת הכרות מקדימה של אנשי כיבוי והצלה עם מקום העבודה כך שהפעולות שלהם בשעת חירום תהיינה ממוקדות ויעילות, וייחסך זמן חשוב ביותר בהבנה של האירועים והתרחישים השונים.

יועץ כיבוי אש

תכנון וביצוע של תרגול צוות חירום על ידי יועץ כיבוי אש מוסמך

בפקודת הבטיחות בעבודה תש”ל 1970 סעיף 126 כתוב כי “צעדים יעילים לרבות תרגילי הימלטות, הבאים להבטיח שהעובדים יהיו בקיאים במימלטים מדליקה ובשימושם ובסדר הקבוע לשעת דליקה, יינקטו:

 1. במפעל שעובדים בו בבניין אחד יותר מעשרים בני אדם מעל לקומה הראשונה או במקום שהוא יותר משישה מטרים מעל לפני הקרקע.
  2. במפעל שבו נמצאים בשימוש או מוחסנים חומרים דליקים ביותר או נפיצים בבניין שבו עובדים בני אדם.
  בנוסף, בחוק ארגון הפיקוח על העבודה תשי”ד 1954סעיף 8 ד’ מופיע כי על בעל מקום העבודה להמציא נהלי חירום במצבים מסוכנים ובמקרים של תאונות עבודה.
  לנוכח דברים אלה, יש צורך בצוות חירום שייתן מענה מיידי בשעת חירום עוד לפני שמגיע למקום צוות חירום מיומן יותר. בתוך צוות החירום יהיה גם צוות מיומן למקרים של שריפה כדי לספק מענה מיידי ויעיל ולצמצם נזקים. בבתי עסק שבהם ישנה סכנה גדולה יותר לשריפות, יש לנהל צוות מיומן שמסוגל לטפל במצבים אלה. הצוות יכיר באופן מקצועי את נהלי הבטיחות כדי שיוכל לנהל את המצב בשעת חירום ולהכווין את העובדים במקום.

 

אישור כיבוי אש

הרשות הארצית לכבאות והצלה עורכת בדיקות של מערכות כיבוי האש שנמצאות בבתי העסק ומחייבת ביצוע ביקורת כל שנה, פיקוח מסודר ותחזוקה באופן שוטף כדי למנוע דליקות ומצבי חירום אחרים שעלולים לפגוע בנפש וברכוש.

 

מהם השלבים לקבלת אישור כיבוי אש?

הכנת תיק שטח עבור הרשות המקומית ונציגות הכבאות וההצלה שיכלול את הפרטים הבאים:

 • תכנית הנדסית מפורטת של בית העסק.
 • תיאור נרחב של ציוד לכיבוי אש שנמצא בעסק.
 • מערכות גילוי אש ועשן.
 • יציאת חירום ופתח מילוט למקרה הצורך.
 • פירוט של לוחות החשמל שנמצאים במבנה העסק.
 • תכנון של מנדפים ומערכת מיזוג האוויר.
 • הצגת מערכת גפ”מ שקשורה לעסק.
 • מיקום בית העסק, מספר האנשים ששוהים במבנה, חומרי בניה וכן הלאה.
 1. ביקור מפקח של הרשות לכבאות והצלה בבית העסק. אחרי שמגישים את הבקשה לאישור כיבוי אש, הרשות המקומית תעביר את תיק השטח למפקח שיבקר בעסק ויבצע סקירת בטיחות. בתום הפגישה המפקח יגיש רשימת ליקויים שהוא מצא בבית העסק כדי שניתן יהיה לתקן אותם במהירות.
 2. בעלי עסק שעומדים בדרישות מפקח הבטיחות של רשות הכבאות וההצלה יקבלו אישור לקבלת רישיון עסק מטעם הרשות המקומית. במידה שהמעבידים לא עומדים בתנאים, הם יקבלו סירוב אבל יוכלו לערער על כך.

שי אוחנה הוא יועץ בטיחות אמין ומקצועי בעל ותק וניסיון של למעלה מעשר שנים. החברה של אוחנה קיימת מזה שלוש שנים, והיא עושה גם רענונים למלגזנים ועבודה בגובה. הנכם מוזמנים ליצור קשר עם שי אוחנה יועץ בטיחות לקבלת ייעוץ ותיאום פגישת עבודה מסודרת.

שאלות נפוצות

השלבים הם : תכנית הנדסית מפורטת של בית העסק. תיאור נרחב של ציוד לכיבוי אש, הימצאות מערכות גילוי אש ועשן, יציאת חירום ועוד.

רעידת אדמה, מתקפת טילים, פיגוע ופציעה של עובדים במקום.

תפקידו של יועץ כיבוי אש כולל להכין נהלים לבטיחות האש, להיות אחראי על התקנתם של אמצעי הבטיחות, לבדוק שהם נשמרים כראוי ובמצב תקין ולוודא שהוראות ותקנות הבטיחות מיושמות כהלכה.

דילוג לתוכן