איזה ציוד כיבוי אש כדאי להחזיק באתרי בנייה?

אם גם אתם מתלבטים לגבי אותו ציוד כיבוי אש אותו אידיאלי להחזיק באתרי בנייה וזאת על מנת להבטיח את בטיחותם של העובדים באתר הבנייה, הגעתם למקום הנכון. במאמר זה נפרט אודות נהלי כיבוי אש באתרי בנייה ותפקידו של אותו מומחה בטיחות שיוכל לעזור לכם בבחירת ציוד כיבוי אש המתאים לאתר הבנייה שלכם.

נהלי כיבוי אש באתרי בניה

ראשית כל חשוב לדעת שבהתאם לתקנות כל חברה אשר מספקת שירות עבודות עפר ועבודות נוספות באתרי בנייה מחויבת לנקוט באמצעים נאותים למניעת התלקחותם של חומרים דליקים ומניעת התלקחות כתוצאה מהשפעת הרוח. בהתאם לתקנות, באתר בניה בו נוהגים לבצע תהליך בעירה מסוג זה או אחר חייבים להיות אמצעים נאותים אשר ישמשו למטרת כיבוי אש. בנוסף, אם באתר בנייה עושים שימוש בחומר איטום ביטומני תמיד חובה להחזיק בקרבת מקום ציוד לגילוי וכיבוי אש, כמו למשל מטפי כיבוי אש, אתים וחול למטרת כיבוי הבערה. (חשוב לדעת שאסור לכבות במים שריפת ביטומן)

נוהל ביצוע עבודה חמה באתרי בניה

בכל עבודה חמה יש סיכון להצתה אם באמצעות ניצוצות, גיצים ואם באמצעים אחרים. לכן בכל עבודה חמה חייבים ליישם נוהל צופה, קרי, עובד שהודרך כראוי ויודע כיצד לפעול במקרה של התלקחות באתר בנייה, דבר הכולל שימוש נכון בציוד כיבוי אש. עובד זה תמיד ימוקם בקרבת אותו מקום בו מבצעים את העבודה החמה באתר הבנייה ואילו הקבלן יהיה אחראי לצייד אותו כהלכה בציוד כיבוי אש למטרת תגובה מיידית. בנוסף, לעובד יהיו האמצעים ליצירת קשר מיידי עם מוקד הביטחון. צופה אש תמיד יישאר במקום העבודה החמה לפחות חצי שעה לאחר תום העבודה.

מטף כיבוי אש

מניעה והגנה מפני דליקה

באם מעוניינים להשתמש או להניח באתר בנייה חומרים דליקים יש לקבל אישור על כך מגורמי הבטיחות של החברה האמונה על הבטיחות באתר. נוזלים דליקים תמיד יש לאחסן בסביבה פתוחה ובאמצעי אחסון בטיחותיים והקבלן תמיד יהיה אחראי על התקנת ציוד כיבוי אש המתאימים לסוג העבודות המתבצעות באותו אתר בנייה. בנוסף, עובדי האתר תמיד יעברו הדרכה בנושא בטיחות אש וכל הקשור אל שימוש נכון בציוד כיבוי אש. בכל אתר בנייה תמיד יש להבטיח דרכי גישה לתנועה במקרה של דליקה ומרחבי גישה לרכבי כיבוי אש והצלה. יש להקפיד על שילוט בטיחות וזהירות באתר ולוודא שכל הצמ”ה הפועל על מנועי בנזין ודיזל יופעלו על ידי עובדים מיומנים וזאת לאחר קבלת אישור מגורמי הבטיחות של האתר.

לסיכום, ההחלטה באשר לציוד כיבוי אש המתאים לאתר בנייה זה או אחר צריך להיעשות על ידי מומחה בטיחות אש (ציוד כמו למשל צינורות מים, מטפים, מתזים, מערכות לגילוי אש ומערכות אזעקה אשר מספקות התראה על עשן או אש). מומחה זה יעזור בכל הקשור אל בניית תכנית בטיחות המותאמת לאותו אתר בנייה, יספק ייעוץ לגבי ציוד לכיבוי אש אותו חשוב להחזיק באתר בנייה ויוכל לעזור גם בכל הקשור אל הדרכת עובדים בנושא בטיחות אש ותרגול צוות חירום.

דילוג לתוכן